niedziela, 23 listopada 2014

Moda. Wielka księga ubiorów i stylów

Na pierwszy rzut oka książka "Moda. Wielka księga ubiorów i stylów" to typowy album, czyli rzecz raczej do oglądania niż do czytania i jest to w dużej mierze prawda, ale z przyjemnością stwierdzam, że nie tylko, bo oprócz pięknych ilustracji i zdjęć to świetnie zredagowana przekrojowa lektura popularnonaukowa. Po fachową wiedzę trzeba oczywiście sięgnąć gdzie indziej, ale to świetny punkt wyjścia do zgłębiania historii ubioru, nie mówiąc już o tym, że to istna kopalnia inspiracji!

Aby powiększyć zdjęcie, należy na nie kliknąć.

Album jest naprawdę duży i ciężki, solidne kilka kilo papieru kredowego w twardej oprawie z obwolutą. Oryginał ukazał się w Wielkiej Brytanii w 2012 roku, mamy więc do czynienia z tłumaczeniem, ale - co warto podkreślić - bardzo rzetelnym. Autorka Caryn Franklin, Brytyjka o wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie mediów i mody, zaangażowała świetne grono specjalistów - historyków sztuki i ubiorów oraz kustoszy znakomitych muzeów do tego projektu, którego wynikiem jest fascynujący zbiór informacji i ilustracji na temat szeroko pojętej mody. Rozdziały książki mają typowy podział na epoki historyczne od starożytności do czasów jak najbardziej współczesnych, bo ostatnie prezentowane kreacje pochodzą z roku 2012! Zachowując oczywisty podział chronologiczny, książka prezentuje poszczególne zjawiska w ujęciu problemowym i tematycznym, co jest moim zdaniem rewelacyjnym posunięciem. W ten sposób możemy łatwo systematyzować naszą wiedzę.

Każdy rozdział rozpoczyna się krótkim kalendarium zawierającym rys historyczny i wykaz najważniejszych wydarzeń z punktu widzenia ewolucji w dziedzinie ubioru w danej epoce. Jest to świetny wstęp do kolejnych podrozdziałów, które w formie zbioru ilustracji i zdjęć (w zależności od epoki) z licznymi komentarzami przeprowadzają nas przez kolejne aspekty postrzegania ubioru w danym czasie. Wyobrażam sobie, że dopisek przy ilustracji ogolonego mężczyzny "brak brody" może irytować, bo przecież wyraźnie widać, że nie ma brody, ale te oczywistości mają raczej na celu zwrócenie uwagi na pewne zjawiska (na przykład kilka dekad później obecność zarostu stanie się powszechna).

Autorzy nie zapominają, że na nasz strój składa się bardzo wiele czynników. Dlatego oprócz plansz przedstawiających charakterystyczne elementy stroju dla danej epoki, mamy tu osobne plansze ze strojami męskimi codziennymi i wizytowymi, kreacjami balowymi, estradowymi, ubiorami militarnymi, plażowymi czy do uprawiania sportu.


To co szczególnie mnie zainteresowało, to strony poświęcone analizie oryginalnych ubrań (w przypadku starożytności i średniowiecza przedstawione są rekonstrukcje z uwagi na fakt, że do naszych czasów nie zachowały się kompletne stroje), gdzie szczegółowe zdjęcia i opisy zdradzają, jak dana rzecz jest uszyta oraz zwracają uwagę na ciekawe detale niewidoczne na pierwszy rzut oka. Nie brak też osobnych artykułów prezentujących nie tylko sylwetki znanych projektantów, ale również osobistości, które wpłynęły na sposób ubierania się w swoim czasie jak Maria Antonina, Edward VIII Windsor czy Twiggy.


Ponadto znajdziemy kilka tekstów o tematyce okołomodowej, ciekawe zestawienia dodatków - butów, torebek czy kapeluszy - w formie chronologicznych tablic ze zdjęciami i całkiem obszerny słowniczek, dzięki któremu możemy szybko przypomnieć sobie, co to jest brykla, pelisa czy ircha, jakie mamy rodzaje dekoltów czy kieszeni.



Osobiście uwielbiam albumy. Książki "do czytania" preferuję w formie e-booków, które czytam na Kindle'u, ale dobrze zredagowany album o sztuce lub ubiorach z wysokiej jakości zdjęciami mogę przeglądać godzinami. "Moda. Wielka księga ubiorów i stylów" należy do jednego z nich i serdecznie polecam go wszystkim zainteresowanym tematem. To naprawdę pięknie i merytorycznie wydana książka!

Macie tę książkę? Jeśli tak, podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach! A może zastanawiacie nad kupnem dla siebie lub na prezent? W tym wypadku mam nadzieję, że moja recenzja przybliżyła Wam nieco tę pozycję.

Moda. Wielka księga ubiorów i stylów
(tytuł oryginalny: Fashion. The Ultimate Book of Costume and Style)
Rok wydania polskiego: 2014
Ilość stron: 480
Format: 25x30 cm
wyd. Arkady
cena: 159 zł (ale album jest zazwyczaj dostępny w cenie 120-130 zł w księgarniach internetowych)

ENG: Fashion. The Ultimate Book of Costume and Style by Caryn Franklin published in 2012 is an exquisite example of well-written and beautifully ilustrated album, which is a must have for those interested in fashion and history of costume. It contains the basic knowledge about the topic (for more scientific aproach you should search for other books) and 1500 pictures! I couldn't recommend it more. Do you have it? Please, leave your opinion in the comment section!

HUN: Őszíntén szólva nem tudom, hogy ez a könyv megjelent-e magyarul (ha valaki tud erről valamit, írjon egy kommentet!), de rágugliztam és attól tartók, hogy nem... Ez nagy kár, mert a könyv nemcsak gyönyörű, tele jó minőségű képekkel, de tudományos szempontból is nagyon érdekes. Bár nem egy szakkönyv, egy helyen olyan információkat nyújt, amelyek biztos hasznos lesznek mindazoknak, akik szeretik a divatot. Én imádom, és ha valakit érdekelne, nemcsak lengyelül, de angolul is kapható.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz